WordPress czy ExpressionEngine - który CMS wybrać?

WordPress czy ExpressionEngine - który CMS wybrać?
Jakub Gręziak 2 sierpnia 2023 7 min.
Udostępnij:

Wprowadzenie do porównania systemów CMS

W ostatnim czasie systemy CMS przeżywają swoją kolejną młodość. Co chwilę na rynku pojawia się nowe rozwiązanie, a jego autorzy liczą na przejęcie części tego ogromnego rynku. 

Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że jeżeli myślisz o stronie internetowej to system CMS będzie niezbędnym narzędziem, które ułatwi pracę Tobie lub Twojemu zespołowi, który odpowiada za informacje oraz treści prezentowanie na stronie www.

Zastanawiasz się czym w ogóle jest CMS?

CMS (ang. Content Management System) jest to system do kontroli oraz zarządzania treściami na stronach internetowych. Na rynku jest mnóstwo rozwiązań, zarówno darmowych jak i płatnych lub płatnych częściowo. 

Mając na uwadze łatwość korzystania i przyjazność SEO, w tym wpisie sprawdziłem oraz porównałem dwa systemy CMS, aby pokazać Tobie jakie są plusy i minusy rozwiązań oferowanych w CMS WordPress oraz CMS ExpressionEngine.

CMS Wordpress

Krótka historia Wordpressa i jego pozycja na rynku. Jego początki były skromne. W 2003 roku dwóch developerów z USA postanowiło stworzyć platformę blogową, która pozwoliłaby na łatwe dzielenie się myślami i wiedzą z całym światem. W ten sposób powstał Wordpress.

To niewielkie narzędzie bardzo szybko zyskało ogromną popularność i zaczęło rosnąć w siłę. Aby wkrótce przekształcić się w potężnego herosa, zdolnego tworzyć nie tylko blogi, ale i sklepy internetowe, strony firmowe czy serwisy informacyjne. 

Obecnie z ponad 40% udziałem na rynku systemów CMS, Wordpress dumnie zasiada na tronie jako król internetowych stron.

Zalety Wordpressa

1. Banalnie prosta instalacja i konfiguracja

Jedną z największych zalet WordPressa jest jego prostota instalacji oraz szybkość konfiguracji. Nawet osoba bez wcześniejszego doświadczenia w tworzeniu stron może z łatwością zainstalować CMS WordPress na swoim serwerze. 

Wystarczy kilka kliknięć i już możemy cieszyć się pełnoprawnym systemem zarządzania treścią.

2. Ogromna społeczność i bogaty repertuar wtyczek oraz motywów

Społeczność wokół WordPress liczy kilka milionów pasjonatów, developerów i twórców treści. Stale współtworzą oni użyteczne rozszerzenia w postaci wtyczek i motywów, a dzięki nim, możemy dostosować naszą stronę do indywidualnych potrzeb i zapewnić unikalny wygląd i funkcjonalność.

3. Całkiem przyjazny interfejs administracyjny

Lata pracy nad WordPressem poskutkowały tym, że interfejs administracyjny jest bardzo przyjazdy dla użytkownika. Nawigacja jest intuicyjna, a opcje zarządzania treścią są jasno przedstawione. 

To dzięki temu nawet osoba z zerowym doświadczeniem w użytkowaniu systemów zarządzania treścią jest w stanie łatwo dodawać treści, zarządzać stronami i kontrolować praktycznie wszystkie aspektyw na swojej witrynie. Codziennie miliony osób korzystają z Wordpressa, aby publikować treści.

CMS ExpressionEngine

Krótka historia i popularność ExpressionEngine. Na samym początku należy zaznaczyć, że ExpressionEngine jest starszy od Wordpressa. 

Został on zaprezentowany w 2002 roku, autorami podobnie jak w przypadku Wordpressa jest dwójka amerykańskich developerów, którzy zdecydowali się na stworzenie systemu, który wyróżni się najwyższą jakością, elastycznością i bezpieczeństwem dla zaawansowanych witryn.

Choć może nie ma aż tak głośnego szumu wokół ExpressionEngine co w przypadku innych CMS-ów, to nie zmienia to faktu, że jest to system, który zyskał uznanie wsród profesjonalistów i zaawansowanych twórców stron.

Jego elastyczność oraz możliwość dopasowania do różnych potrzeb, znalazły swoje miejsce w projektach wymagających indywidualnych rozwiązań.

Zalety ExpressionEngine

1. Elastyczność i możliwość dostosowania do różnych potrzeb

ExpressionEngine to najwyższa liga pod względem elastyczności. System teen pozwala na tworzenie stron szytych na miarę. 

Bez względu na to, czy tworzysz prostą stronę czy rozbudowany serwis, ExpressionEngine dostarczy Ci odpowiednich narzędzi, aby zadowolić najbardziej wymagających odbiorców.

2. Zaawansowane opcje dostępu i zarządzania treścią

Na tle pozostałych systemów CMS, ten wyróżnia się zaawansowanymi opcjami dostępu oraz zarządzania treścią. Możesz dzięki niemu precyzyjnie kontrolować, kto ma dostęp do jakiej sekcji na stronie i jakie operacje będzie mógł wykonać klient. 

To idealne rozwiązanie dla projektów, które wymagają lub w przyszłości będą wymagały zaawansowanej hierarchii użytkowników i złożonego zarządzania teściami.

3. Wysoka jakość kodu i bezpieczeństwo

Jeśli chodzi o jakość kodu i bezpieczeństwo, ExpressionEngine stoi na straży Twojej spokoju ducha. Twórcy poświęcają ogromną uwagę na dbałość o jakość rozwiązania, co przekłada się na stabilność i bezpieczeństwo Twojej strony. 

To szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy zagrożenia cybernetyczne są coraz bardziej powszechne.

Cena i Licencjonowanie: WordPress vs. ExpressionEngine

Koszty związane z używaniem obu systemów

WordPress jest otwartym oprogramowaniem (open-source), co oznacza, że jest dostępny za darmo do pobrania i instalacji. To niewątpliwie jedna z jego największych zalet. Jednakże, chociaż samo oprogramowanie jest bezpłatne, pamiętajmy, że przy tworzeniu profesjonalnych stron mogą pojawić się inne koszty.

Oto niektóre z kosztów związanych z używaniem WordPressa:

  • Hosting: Musimy zapewnić miejsce na serwerze, na którym zostanie uruchomiona nasza witryna. Koszty hostingowe różnią się w zależności od wybranego dostawcy i pakietu.
  • Domena: Wybór odpowiedniej domeny dla naszej witryny również wiąże się z dodatkowymi kosztami.
  • Motywy i wtyczki: W przypadku, gdy chcemy wykorzystać płatne motywy lub wtyczki, będziemy musieli wydać pieniądze na ich zakup. Niektóre z nich są dostępne również w wersjach darmowych, ale bardziej zaawansowane funkcje mogą wymagać zakupu licencji.

ExpressionEngine do większych rozwiązań wymaga zakupu licencji. Wersja darmowa ExpressionEngine nadal istnieje, ale od wersji 7 może uruchomić tylko jedno konto użytkownika. Licencje dla większej ilości użytkowników są płatne, zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i komercyjnych.

Koszty związane z używaniem ExpressionEngine obejmują:

  • Licencje: W zależności od potrzeb, będziemy musieli zakupić odpowiednią licencję dla naszej witryny. Koszty licencji mogą się różnić w zależności od wersji i liczby użytkowników.
  • Hosting i domena: Tak jak w przypadku WordPressa, będziemy potrzebować miejsce na serwerze i odpowiednią domenę.
Koszty licencji ExpressionEngine 7

Porównanie modeli licencjonowania

WordPress jest dostępny na licencji GPL (General Public License), co oznacza, że można go używać, modyfikować i dostosowywać według własnych potrzeb bez żadnych ograniczeń. To otwarte oprogramowanie pozwala na tworzenie niemal wszystkiego, co tylko sobie wymarzymy, bez ponoszenia kosztów licencyjnych.
ExpressionEngine, jako produkt komercyjny, opiera się na modelu płatnych licencji. Istnieją różne rodzaje licencji, takie jak licencje osobiste czy licencje dla korporacji, które różnią się ceną i dostępnymi funkcjami. Warto pamiętać, że opłata za licencję jest opłatą na rok aktualizacji silnika CMS.

Podsumowując, koszty związane z używaniem WordPressa mogą być niższe, szczególnie dla małych stron i blogów, gdyż sama platforma jest dostępna za darmo. ExpressionEngine, z kolei, wymaga zakupu płatnych licencji, ale oferuje zaawansowane i elastyczne rozwiązania, które mogą być atrakcyjne dla bardziej profesjonalnych i rozbudowanych projektów. Wybór zależy od naszych potrzeb, budżetu oraz oczekiwań dotyczących funkcjonalności i wsparcia.

Podsumowanie — WordPress czy ExpressionEngine?

Nie da się powiedzieć, który CMS będzie lepszy, ale można wyszczególnić rodzaje stron oraz biznesów, które powinny zainwestować w konkretny system CMS. 

Wiele zależy od zawartości strony. Wordpress na pewno sprawdzi się w przypadku blogów i prostych projektów, dlatego że umożliwia bogatą edycję treści i ułatwia codzienną pracę na tekście. 

ExpressionEngine natomiast sprawdzi się lepiej w przypadku bardziej skomplikowanych stron, przy których nowe treści będą pojawiały się rzadziej, a głównym wymaganiem jest najwyższa jakość i stabilność systemu.  

Jeśli myślisz o blogu, prostej stronie lub z Twojej strony będzie korzystało mało doświadczonych osób to lepiej postawić na WordPressa. 

ExpressionEngine będzie lepszym rozwiązaniem dla większych stron i stabilnych firm, w których rotacja pracowników jest niewielka i wyszkolenie ich z obsługi systemu to długoterminowa inwestycja.

# Strona internetowa # Blog # Sprzedaż